
Malé děti a dudlík, to je téma věčné a maminky na to mají různé názory. Dát dítěti dudlík, není nic špatného, ale vzít dítěti oblíbený dudlík, je komplikované.
Kdy je čas rozloučit se s dudlíkem? Jak dítěti dudlík vzít, aby příliš neplakalo a nestrádalo?
Jsou maminky, které jsou zásadně proti dudlíkům a tak se snaží je svým dětem vůbec nedávat. Děti ale mají sací reflex a to zejména novorozenci, tak není neobvyklé, že pokud dítě nemá dudlík, do pusinky si pak dává cokoliv jiného, vlastní palec nebo třeba kousek deky či plyšáka. To ale není lepší varianta a tak by se dětem dudlíky úplně odpírat neměli. Když se ale dítě naučí na dudlík, je pak komplikované mu ho odebrat. Kdy je vhodná doba rozloučit se s dudlíky a jak ho dítěti sebrat, aniž by tím trpělo?
Dudlík ano nebo ne?
Dudlíky dětem neškodí, tedy rozhodně ne tolik, jak si řada maminek myslí. Pokud máte strach ze zubních kazů nebo ze špatného vývoje chrupu, poradí vám zubní lékař, na pravidelné prohlídky stejně i malé děti chodit musí. Pokud se pak dodržují pravidla, zejména hygienické, není důvod dudlík dítěti zcela odpírat. Zejména nejmenší děti a novorozenci dudlíky potřebují, jejich používání totiž děti zklidňuje, což je samozřejmě hodně vítaný efekt. Děti si ale na svůj dudlík lehko vytvoří něco jako malou závislost, některé děti pak dudlík v určitém věku odhodí samy, ale jsou děti, které se ho prostě odmítají vzdát. A pokud takového malého závisláka na dudlíku máte doma, bude se vám hodit pár tipů, jak se dudlíku nenásilně ale efektivně zbavit.
Kdy se s dudlíkem rozloučit a jak?
Dítě, které nastupuje do školky, už by dudlík používat nemělo, to znamená, že kolem třetího roku dítěte, už byste tuto situaci měli mít vyřešenou. Ideálně by se dítě mělo dudlíku zcela vzdát ve dvou letech, pokud to nejde úplně, dítě by dudlík mělo dostat už pouze na spaní. A tím také začněte při odvykání dítěte. Vysvětlete, že dudlík už u vás bude jen v noci, jinak ho během dne schovejte a dítěti neustupujte, i když ho bude hledat a bude se ho dožadovat. Čím méně bude dudlík dítě používat, tím rychleji se ho vzdá nadobro.
Využít ale můžete i další osvědčené triky, dítě může dudlík odevzdat mladšímu sourozenci, čertovi nebo ho zkuste s dítětem vyměnit za novou hračku. Pokud dítěti všechno dobře vysvětlíte, zkusíte si k tomu vymyslet i nějaký zajímavý příběh, dítě se chytne a nakonec dudlík opravdu odevzdá. Jestliže ale máte dítě, na které nic z toho nefunguje, zkuste přitvrdit. Dudlík můžete nenápadně namočit do něčeho, co dítě nemá rádo, když mu nebude v puse chutnat, vyndá ho. Nikdy ale neberte dudlík násilím, nenechte dítě se příliš stresovat. Každé dítko k tomu, aby dudlík odložilo, potřebuje svůj čas.