
Fotovoltaika z Brna je zařízení, jehož funkce se opírá zejména o fotovoltaické panely. O jejich existenci se všeobecně ví již řadu let a můžete se s nimi setkat na různých místech soukromých pozemků někdy i velmi odlišného charakteru. Kde se vlastně mohou fotovoltaické panely instalovat a jaká jsou pravidla pro jejich montáž?
Jižní svahy či střechy – podmínkou k úspěchu instalace fotovoltaického zařízení je orientace panelů směrem na jih. Odtud dopadá nejvíce slunečních paprsků a lze pak vyrábět elektřinu v co nejdelším čase. Východní nebo západní směry sklonu střechy nejsou přípustné a máte-li dům situován tak, že sklon střechy nesměřuje na jih, je nutné panely instalovat jinam.
Plochá versus šikmá střecha – zda je střecha rovná nebo šikmá, není rozhodující, panely se instalují na speciální držáky, které zajistí jejich potřebný sklon. Fotovoltaiku lze tedy mít třeba i na rovné střeše dvougeneračního domu o dvou obytných jednotkách.
Travnaté pozemky ve svahu nebo na rovině – není-li možné nebo vhodné umístit fotovoltaické panely na střešní krytinu různých objektů, lze je montovat přímo na zem. Zde opět sehrají svou roli držáky panelů, které je nutné zabetonovat do země, aby panely nepoškodil nárazový vítr.
Garáže, pergoly, kůlny, dřevníky, altány – namísto střechy rodinného domu je také možné provádět instalaci fotovoltaiky na různé zahradní stavby. Rozhoduje pouze orientace na jih a také potřebná pevnost nosné konstrukce, aby se panely odtud nezřítily.
Tovární objekty – s fotovoltaickými elektrárnami se počítá i v průmyslových objektech, jako jsou výrobní haly, logistické sklady a překladiště, parkoviště atd. Některé výrobní či skladové prostory nabízí značnou plochu pro jímání sluneční energie, tak proč toho nevyužít ve prospěch snížení nákladů na výrobu a distribuci zhotovovaných výrobků?